nooretehran
05 فروردین 1402 - 14:06

هزاوه مهد امیران میزبان گردشگران نوروزی/ سفر به زادگاه امیرکبیر ایران+فیلم

هزاوه مهد امیران میزبان گردشگران نوروزی است که در سفر به زادگاه امیرکبیر ایران از جاذبه های این منطقه لذت می برند.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، همزمان با فرارسیدن نوروز خانواده‌های مختلف ایرانی سفرهای نوروزی را به عنوان یکی از برنامه‌های خود در دستور کار قرار می‌دهند و در این ایام شاهد سفرهای پرتعداد ایرانی‌هاو مردم مختلف استان‌های کشور به سمت جاذبه‌های دیدنی و گردشگری هستند.

این درحالی‌ست که با تمهیداتی که پیش از نوروز اندیشیده شد، استان مرکزی با مجموع 306 تاسیسات گردشگری در قالب 900 اتاق و 3 هزار و 100 تخت با انواع جاذبه های گردشگری مذهبی، روستایی، تاریخی و طبیعی برای میزبانی از گردشگران و مسافران نوروزی آماده شده است.

روستای هزاوه چه برای آنان که علاقمند به گردشگری روستایی هستند به سبب جاذبه بکر طبیعی جذاب است و هم آنانکه علاقمند به فرهنگ و تاریخ، از آن جهت که مهد و زادگاه امیرکبیر ایران بوده و نیز برای گردشگران مذهبی که محل تدفین امامزاده سیداحمد(ع) که جد رهبرمعظم انقلاب اسلامی است.

 

 

روستای هزاوه از توابع بخش مرکزی شهرستان اراک در 20 کیلومتری شهرستان اراک قرار دارد و از شمال شرقی به تپه هزارش و از جنوب به دره مون و گهور محدود می شود و این روستا در یک ناحیه کوهستانی، بر روی شیب دامنه ها استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد.

مردم روستا به زبان فارسی و ترکی صحبت می کنند و این منطقه حدود 2000 نفر جمعیت دارد که شغل اصلی آن ها کشاورزی و دامپروری است و محصولاتی چون انگور، کشمش، ترخینه، باسلق و شیره انگور است که هر ساله جشنواره ای به نام جشنواره انگور هزاوه برگزار می شود.

صنایع دستی چون قالی بافی در آن رواج دارد و یکی از آیین ها که هر ساله در ایام محرم برگزار می شود و در لیست میراث معنوی این روستا به ثبت رسیده است مراسم علمگردانی هزاوه است که روستا هرساله میزبان خیل عظیمی از عاشقان امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) است.

از جاذبه های گردشگری روستا می توان به طبیعت زیبا و باغات انگور آن اشاره کرد و همچنین امامزاده سلطان سید احمد (ع) که جد بزرگ مقام معظم رهبری که آرامگاه آن هر ساله مهمان تعداد زیادی از گردشگران است.

در داخل روستا درخت سرو کهنسالی وجود دارد که قدمتی بسیار طولانی دارد و از جاذبه ها روستا به شمار می آید، منزل امیرکبیر صداعظم نام آشنا و شهید ایران، مسجد شبستان دار از بناهای تاریخی این روستا است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1109378